آموزش نوین آیلتس

آموزش ترفند های آزمون آیلتس با نوین ترین متود های آموزشی

دوستان و همراهان عزیز سلام. امیدوارم خوب و برقرار باشید و از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرید. امروز در این مقاله آموزشی می خواهیم درباره چند تا نکته مهم در زمینه یادگیری و آموزش زبان انگلیسی صحبت کنیم. 

همان طور که قبلا هم گفته ایم یادگیری زبان انگلیسی امروزه دیگر یک هنر محسوب نمی شود. بلکه یک ضرورت به حساب می آید. اما یکی از مشکلاتی که بیشتر زبان آموزان با آن مواجه هستند چالش های یادگیری زبان انگلیسی می باشد. 

 

برای آشنایی با روش ها و هویت آزمون آیلتس می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

چالش هایی که آن ها را از رسیدن به هدف خود یعنی یادگیری زبان انگلیسی باز می دارند. امروز ما در این مقاله آموزشی می خواهیم درباره برخی از این موانع صحبت کرده و روش هایی را به شما پیشنهاد کنیم که می توانید با استفاده از آن ها از این چالش ها به خوبی عبور کنید. 

 

1. مطالعه کنید  

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که زبان آموزان با آن مواجه هستند این است که نمی توانند مهارت های خود را به خوبی تقویت کنند. دلیل آن هم این است که مطالعه کافی ندارند. 

شاید روزانه یک ساعت مطالعه کردن کم و پیش پا افتاده به نظر برسد. ولی همین مقدار مطالعه می تواند در دراز مدت کمک شایانی به شما در زمینه تقویت مهارت های زبان انگلیسی کند. 

اگر می خواهید زبان انگلیسی را به خوبی یاد گرفته و از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنید باید دانش زبانی کافی داشته باشید. یکی از بهترین روش های کسب این دانش مطالعه کردن است. 

مطالعه کردن به شما کمک می کند تا با اطلاعات و حقایق جدید تری در زمینه زبان انگلیسی آشنا شوید. این کار می تواند تاثیر به شدت زیادی در مهارت های زبان انگلیسی شما داشته باشد. 

پس اگر می خواهید زبان خود را به بالاترین درجه برسانید باید مطالعه کنید. اختصاص دادن روزانه یک ساعت برای مطالعه کردن در زمینه زبان انگلیسی می تواند نتایج مطلوبی برای شما در بر داشته باشد. 

 

2. از منابع متناسب با سطح خود استفاده نمایید

یکی دیگر از چالش هایی که زبان آموزان با آن مواحه هستند این است که ان ها نمی توانند محتوا ها و منابع متناسب با سطح خود انتخاب کنند. همین باعث می شود که آن ها نتوانند یادگیری خوبی داشته باشند. 

اگر می خواهید مطالعه کردن به شما کمک کند باید از محتوا ها و منابعی استفاده نمایید که هم سطح خودتان باشد. در غیر این صورت شما نمی توانید یادگیری خوبی داشته باشید. 

زیرا اگر محتوا ها از سطح شما بالا تر باشند شما نمی توانید آن ها را به خوبی یاد بگیرید. هم چنین اگر این محتوا ها از سطح شما پایین تر باشند شما وقت خود را تلف خواهید کرد. زیرا در این صورت هیچ چیز جدیدی به دانسته های شما اضافه نخواهد کرد. 

 

اگر می خواهید با دیگر روش های یادگیری زبان انگلیسی آشنا شوید می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

بنابراین اگر می خواهید مهارت های انگلیسی خود را تقویت کنید می توانید از دو روشی که امروز در این مقاله به شما معرفی کردیم استفاده نمایید. یعنی روزانه یک ساعت مطالعه کردن می تواند فواید زیادی داشته باشد. هم چنین انتخاب محتوا متناسب با سطح خودتان یکی از مهم ترین فاکتور های یادگیری است. 

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. 

[ چهارشنبه بیست و دوم آبان 1398 ] [ 17:27 ] [ یاسر موسوی ]

[ بدون نظر ]

لیسنینگ، مادر همه مهارتهای زبان محسوب می شود. هر چند در سیستم سنتی آموزش این مهارت چندان مورد توجه کافی قرار نگرفته است. همیشه در مدارس خواندن و نوشتن را به ما می آموزند حتی بحث کردن و ارایه سخنرانی را یاد می گیریم اما هیچکس به ما نحوه گوش کردن را نمی آموزد. اگر بخواهیم در یک زبان سلیس و روان شویم باید به صورت جدی روی مهارت لیسنینگ کار کنیم.

 

اگر می خواهید درباره بخش لیسینینگ آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

چرا لیسنینگ اینقدر مهم است؟ چون وقتی در لیسنینگ ضعیف باشید یک مکالمه حالت دو طرفه نخواهد داشت و مکالمه یک طرفه هم چندان لذت بخش نیست. همواره باید در نظر داشته باشیم که گویش ها و لهجه ها نه تنها از کشوری به کشور دیگر بلکه حتی از شهری به شهر دیگر با هم متفاوتند. حتی ممکن است در یک شهر بین یک طبقه اجتماعی یا گروه سنی خاص با لهجه های مختلفی برخورد کنید. در ادامه به معرفی ۵ راز تقویت سریع لیسنینگ می پردازیم.

1- تمرین لیسنینگ را به طور منظم و متمرکز انجام دهید.
دنبال هیچ راهکار جادویی نباشید. به نظر من یادگیری زبان از یک معادله ساده پیروی می کند و آن عبارت است از:

علاقه انگیزه تلاش = موفقیت در یادگیری!

 

اگر می خواهید با دیگر روش های تقویت لیسینینگ آیلتس آشنا شوید می توانید روی لینک کلیک فرمایید. 

 

زبانها بسیار گسترده و غنی هستند. تقویت لیسنینگ نیازمند گوش کردن مداوم است. این تمرین را می توان با تماشای فیلمهای مستند، مصاحبه، مسابقات تلوزیونی و یا گوش کردن به پادکست ها و آهنگها انجام داد. نکته مهم این است که باید به طور مرتب و البته با تمام دقت گوش کنید. برای این منظور باید موارد زیر را انجام دهید:

 • کلیه عوامل حواس پرت کن را حذف کنید. مثل ایمیل، فیس بوک، تلگرام، اسکایپ، تلفن و …

  از اعضای خانواده خود بخواهید که حداقل به مدت ۱۵ دقیقه مزاحمتان نشوند. اگر هم این کار امکان پذیر نیست به مکانی ساکت بروید زیرا وقتی با نصف مغزتان تمرین لیسنینگ را انجام می دهید قطعا کمترین بهره را خواهید برد.

 

 

اگر میخواهید با روش های تقویت اسپیکینگ آشنا شوید می توانید مقاله تقویت مکالمه زبان انگلیسی را مطالعه فرمایید. 

 

 • علاقه خود را حفظ کنید.
 • برای اینکه چیزی را عمیقا یاد بگیریم باید از آن چیز لذت ببریم. بنابراین کتابهای خسته کننده را رها کنید و روی مطالبی متمرکز شوید که به آن علاقه مند هستید.

 • ناامید نشوید.
 • همه ما روزهای خوب و بد را تجربه می کنیم. منحنی یادگیری در ابتدا به صورت صعودی است اما پس از مدتی نزولی شده و پیشرفت شما سخت تر می شود. سعی کنید همواره رو به جلو حرکت کنید.

 •  

   

  اگر می خواهید در رایتینگ آیلتس نمره خوبی کسب کنید می توانید مقاله تقویت رایتینگ آیلتس را مطالعه فرمایید. 

   

  هر روز به مقدار کم اما منظم تمرین کنید. این روش موثرترین راه برای حفظ انگیزه است. اگر هر روز فقط ۱۵ دقیقه مطالعه کنید صدها بار بهتر از این است که بخواهید هر دو هفته یکبار ۴ ساعت تمرین کنید. پیشنهاد می کنم در هر جلسه بیشتر از ۴۵ دقیقه کار نکنید زیرا موجب حواس پرتی می شود.

   

 •  

  2- برای خود اهداف لیسنینگ مشخص کنید.
  وقتی اهداف خود را مشخص می کنید بعد از رسیدن به هر مرحله حس خوبی نسبت به خودتان پیدا می کنید. سعی کنید با اهداف کوچک شروع کنید و با رسیدن به هر هدف به خودتان جایزه بدهید. هر بار که به چیز جدیدی گوش می کنید سعی کنید یک یا دو لغت یاد بگیرید بعد اهداف بزرگتری تعیین کنید. مثلا درک کامل یک مکالمه و یا گوش کردن به یک آهنگ انگلیسی و خواندن همراه با آن آهنگ. اگر از سطح پیشرفته تری برخوردارید می توانید مطالب دشوارتری انتخاب کنید و به یادگیری اصطلاحات جدید و تقویت لهجه خود بپردازید.

 

[ پنج شنبه شانزدهم آبان 1398 ] [ 19:5 ] [ یاسر موسوی ]

[ بدون نظر ]

برای موفقیت در آزمون آیلتس، باید نکاتی را رعایت کنید که در این گفتار به شماری از آن ها اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید. در این گفتار، به یکی از مهم ترین موضوعات برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور اشاره می کنیم. آزمون بین المللی آیلتس در ۱۱۰۰ شهر دنیا در ۱۴۰ کشور از جمله ایران هر هفته برگزار می شود و آزمونی معتبر است که میلیون ها نفر را ارزشیابی علمی دانش زبان انگلیسی کرده است. در واقع آزمون آیلتس که مخفف International English Language Testing System‌ هست،‌ سالانه صدها هزار نفر در سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند تا در آزمون های آیلتس در IELTES CENTERS در سراسر جهان شرکت کرده و سطح دانش زبان انگلیسی عمومی خود را بر اساس معیارهای این آزمون، ارزیابی کنند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد منابع آزمون آیلتس می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

آیلتس، همانند تافل، یکی از معتبر ترین آزمون های بین المللی تعیین سطح زبان انگلیسی  است که ۴ مهارت را بین نمره ۰ تا ۹ ارزیابی می کند. معمولا اکثر دانشگاه های دنیا، برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، آیلتس overall را در سطحی بین ۶ تا ۷ نیاز دارند. به نظر می رسد، هر ساله قبولی در این آزمون کمی سخت می شود و این هم به واسطه خیل عظیمی از متقاضیانی است که به واسطه مهاجرت و تحصیل و کار در خارج از کشور،‌علاقمند شرکت در این آزمون بین المللی معتبر هستند. از طرفی، این آزمون هر ساله با درصدی افزایش قیمت روبروست و اکنون شرکت در این آزمون حدود ۷۵۰ هزار تومان هزینه روی دست متقاضیانش می گذارد.

 

اگر می خواهید با روش های تقویت مهارت های آیلتس آشنا شوید می توانید روی لینک کلیک فرمایید. 

 

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم؟

برای آمادگی در آزمون آیلتس روش‌های متنوعی وجود دارد؛ از شرکت در کلاس‌های عمومی و خصوصی گرفته تا خودآموزی برای آزمون. اما انتخاب روشی که هزینه مناسب داشته باشد و در مدت زمان کوتاه شما را به نمره دلخواه برساند کار آسانی نیست.

یکی از روش‌هایی که در چند سال اخیر رشدی سریع داشته، استفاده از اپلیکیشن‌های آمادگی آزمون آیلتس است. این اپلیکیشن‌ها به دلیل اینکه همیشه در دسترس هستند و از روش‌های نوآورانه برای آماده سازی کاربران استفاده میکنند شانس موفقیت در آزمون را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهند.

به هر حال،‌ آزمون آیلتس همان طور که شاید خیلی از مخاطبان تحصیل کرده مطلع باشند،‌ شامال ۴ مهارت خواندن (Reading)، نوشتن (writing)، صحبت کردن (speaking)‌ و شنیداری (listening) ‌ هست. هر بخش دارای نمره ای بین ۰ تا ۹ است. فردی که در هر مهارت بتواند نمره ای بین ۶ تا ۷ را کسب کند،‌ در وضعیت خوب و قابل قبولی از نظر زبان انگلیسی هست و به چنین فردی اجازه تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان سراسر دنیا داده می شود. افرادی که نمره کم تر از ۵.۵ کسب کنند، معمولا از سطح زبان انگلیسی (language proficiency) مطلوبی برخوردار نیستند و به همین خاطر،‌ انتظار می رود که برای گرفتن پذیرش تحصیلی (admission letter)، دوباره در آزمون شرکت کنند و نمره مورد نظر را بر اساس شرایط پذیرش دانشگاه (admissions requirement) کسب کند.

افرادی که در آزمون آیلتس شرکت می کنند، باید حتما نکاتی را رعایت کنند که در این گفتار به ده ها مورد آن اشاره می کنیم.

 

اگر می خواهید گرامر های زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید می توانید مقاله آموزش گرامر آیلتس را مطالعه فرمایید. 

 

 • چرا آیلتس؟

این که چرا باید آیلتس گرفت، روشن است. متقاضیان تحصیل در  خارج از کشور و هم چنین افرادی که خواهان مهاجرت هستند، یکی از راه های نشان دادن سطح آمادگی زبان انگلیسی آن ها،‌ اخذ مذرک آیلتس است. وقتی شما این مدرک را داشته باشید، می توان فهمید که سطح عمومی زبان شما بر روی ۴ مهارت اشاره شده قبل، چه گونه است. چون هر skill دارای یک محدوده band score‌ هست و نمره نهایی بر اساس overall تعیین می شود که میانگین هر ۴ مهارت می باشد. اگر شما برای یک از موارد فوق نیاز به اخذ مدرک زبان بین المللی داشتید،  آیلتس یکی از پیشنهادات ممکن است. البته باید توجه داشت که مدارک آیلتس بر خلاف تافل که ۵ ساله اعتیار دارد،‌ تنها ۲۴ ماه اعتیار دارد.

 

اگر می خواهید در زمینه رایتینگ آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کرده و با روش های تقویت آن آشنا شوید می توانید جزوه رایتینگ آیلتس را بخوانید. 

 

پس اگر خواهان اپلای برای دانشگاه های خاصی هستید و قصد دارید ظرف چند ماه پس از اخذ مدرک آیلتس، در دانشگاه های مختلف apply‌ کنید، اخذ آیلتس را در محدوده زمانی قرار بدهید که وقت شما از دست نرود و مدرک expire (منقضی)   ‌نشود. برای آگاهی از آزمون به سایت ielts.org مشاهده کنید. در این سایت، ‌اطلاعات کامل درباره آزمون و مراکز امتحانی و منابع رایگان قابل دانلود در دسترس خواهد بود.

[ چهارشنبه پانزدهم آبان 1398 ] [ 16:52 ] [ یاسر موسوی ]

[ بدون نظر ]

با خودتان حرف بزنید!

شاید برایتان خنده‌دار یا تعجب‌آور باشد اما این روش، واقعا راهگشا است. با خودتان درباره‌ی کارهای روزانه، تصمیمات و احساسات خود به انگلیسی صحبت کنید. با این کار، عادت می‌کنید که به انگلیسی فکر کنید و این اولین قدم ضروری برای پیشرفت در یادگیری زبان است.

این روش یکی از بهترین راه‌حل‌های تسلط بر زبان انگلیسی است و آن هم یک دلیل ساده دارد. در این روش از استرس خبری نیست. شما به راحتی می‌توانید مطالب مورد نظر خود را بیان کنید، بدون اینکه نگران اشتباه‌کردن باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بخش اسپیکینگ آیلتس می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

اما شاید فکر کنید که این روش چندان کارآمد نیست. زیرا صحبت کردن با یک فرد دیگر، نسبت به زمانی که خودتان مخاطب هستید، شما را کاملا با شرایط متفاوتی روبه‌رو می‌کند. اما، این فقط یکی از روش‌های بهبود مهارت مکالمه است. روش‌های دیگری نیز وجود دارند که همگی در کنار هم می‌توانند به تقویت زبان کمک کنند.

از صحبت کردن خود فیلم‌برداری کنید

اگر روش قبلی برایتان جالب نیست می‌توانید این یکی را امتحان کنید. در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید و از اجرای خود فیلم‌برداری کنید. سپس نتیجه‌ی عملکرد خود را ببینید.

این روش هم، مزیت‌های خاص خود را دارد. حضور دوربین باعث می‌شود که بهتر تمرکز کنید. به علاوه می‌توانید فیلم ضبط‌شده را بارها تماشا کنید تا به نقاط ضعف‌تان پی ببرید. در اجراهای بعدی سعی خواهید کرد که اشتباهات قبلی را تکرار نکنید.

 

اگر می خواهید با روش های بیشتری برای تقویت اسپیکینگ آیلتس آشنا شوید می توانید روی لینک کلیک فرمایید. 

 

بد نیست که ویدیوهای ضبط شده را در یوتیوب به اشتراک بگذارید و نظر دیگر انگلیسی‌زبانان را در مورد اجرای خود بپرسید. افراد غیر انگلیسی‌زبان زیادی وجود دارند که کانال‌هایی در یوتیوب دارند و ویدیو‌هایی به زبان انگلیسی منتشر می‌کنند و مخاطبان زیادی از سراسر دنیا دارند. شما هم این روش را امتحان کنید و دوستان انگلیسی‌زبان زیادی در سراسر دنیا پیدا کنید.

با دوستان یا اعضای خانواده‌ی خود انگلیسی صحبت کنید

این یک روش عالی برای تمرین صحبت به زبان انگلیسی با کسانی است که با شما هم‌فکر هستند و آنها نیز مانند شما مشتاق هستند تا مهارت‌های خود را بهبود ببخشند.

پس از همین امروز شروع کنید. با انگلیسی‌زبانان دیگر در اسکایپ چت کنید، صدای خود را ضبط کنید و اشکالات خود را پیدا کنید و برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، تلاش کنید. اجازه ندهید که محدودیت‌ها مانع موفقیت شما شوند.

 

اگر می خواهید مهارت های مکالمه زبان انگلیسی خود را تقویت کنید می توانید مقاله تقویت اسپیکینگ آیلتس را مطالعه فرمایید. 

 

اگر در یک کشور انگلیسی‌زبان زندگی می‌کنید، دیگر نگران یافتن فرد مورد نظر برای شروع مکالمه نیستید. از هر فرصتی می‌توانید برای بهبود مهارت خود استفاده کنید. به فروشگاه‌ها سر بزنید و درباره‌ی قیمت اجناس گفت‌و‌گو کنید یا با شرکت‌های خدماتی گوناگون تماس بگیرید و از آنها درباره‌ی خدمات و هزینه‌هایشان سوال کنید. این راه‌حل نیز یکی از بهترین روش‌ها برای ملزم کردن خودتان به صحبت‌کردن به زبان انگلیسی و در موقعیت‌های واقعی زندگی است. به عنوان مثال می‌توانید با یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی تماس بگیرید و از آنها درباره‌ی خدمات، هزینه‌ها، سرعت‌ها و سایر مسائل مشابه، سوالاتی بپرسید. با روش‌های مشابه می‌توانید موقعیت‌های واقعی مکالمه را برای خودتان ایجاد کنید. نگران هزینه‌های تلفن نیز نباشید. بسیاری از این شرکت‌ها خطوط تلفن کم‌هزینه را در اختیار مشتریان می‌گذارند تا آنها بتوانند بدون دغدغه، مشکلات خود را مطرح کنند و سوالات خود را بپرسند. در محافل عمومی، در صورت فراهم بودن شرایط می‌توانید با مردم و هم‌محلی‌های خود گفت‌و‌گو کنید.

[ سه شنبه هفتم آبان 1398 ] [ 17:47 ] [ یاسر موسوی ]

[ بدون نظر ]

گوش دادن هدفمند و فعال

بعد از این که توانایی شنیداری شما به طور کلی بهبود یافت و با لهجه‌های مختلف (accents) آشنا شدید، لازم است به صورت هدفمند تر و فعال در راستای آمادگی برای بخش لیسنینگ آزمون آیلتس به این کار یعنی گوش دادن بپردازید. منظور از گوش دادن هدفمند، انتخاب مناسب پادکست‌ها و متریال آموزشی است. مواردی باید انتخاب شوند که از موضوعات کلی، رایج، عمومی و متنوع باشند دقیقا مانند مواردی که شما سر آزمون خواهید شنید. 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بخش لیسینینگ آیلتس می توانید روی لینک کلیک کنید. 

 

منظور از گوش دادن فعال این است که از تکنیک‌هایی استفاده کنید که مهارت‌های زبان انگلیسی شما را علاوه بر درک مطالب یک recording، در موارد دیگر نیز تقویت کند. به عبارت دیگر از تکنیک‌‌های مناسب استفاده کنید تادامنه لغات خود را افزایش داده، تسلط بیشتری روی گرامر پیدا کنید؛ با تلفظ آشنایی بیشتر پیدا کنید و خود بتوانید تلفظی شبیه native داشته باشید؛ با املای/ dictation کلمات آشنا شده و بتوانید کلمات را درست بنویسید و همین طور مهارت بازنویسی مطالب را نیز در خود تقویت کنید؛ مواردی که همه و همه در راستای آمادگی برای آزمون آیلتس و یا تافل بوده و تأثیر فوق العاده ای در کم و کیف مهارت شنیداری شما دارد.

تکنیک Transcribe

یکی از این تکنیک ها، گوش دادن و پیاده کردن متن فایل صوتی هست که در انگلیسی به آن transcribe گفته می شود. این تکنیک زمان بر بوده و ممکن است در ابتدا سخت به نظر بیاید اما اگر از وجوه مثبت و تاثیر گذار این تکنیک مطلع باشید، هر چه زودتر این کار را شروع می کنید.

 برای استفاده از این تکنیک باید از ابتدا فایل را play کنید و چند ثانیه یکبار فایل را متوقف کرده و جمله یا بخش شنیده شده را بنویسید، نگران کلماتی که متوجه نشده اید نباشید، بدون برگشت به عقب این کار را ادامه دهید تا به پایان فایل برسید. می توانید یک  دور دیگر فایل را گوش دهید، این بار با هدف پر کردن جاهای خالی که در دور اول متوجه نشدید.

 

برای اشنایی با روش های مختلف تقویت لیسینینگ آیلتس می توانید روی لینک کلیک فرمایید. 

 

بعد از پایان دور سوم متن پیاده شده ی خود را با script اصلی مقایسه کنید و حال کلماتی یا بخش هایی را که از دست داده اید را نوشته و البته سعی در یادگیری عمیق کلمات و عبارات جدید کنید. آن ها را در نوت بوکی یادداشت کرده و سعی کنید نه تنها معنای کلمه یا عبارت بلکه نحوه استفاده از آن ها در جمله، مترادف ها و متضاد آن ها را نیز یاد بگیرید و به این صورت یادگیری نسبتا عمیقی از کلمات و عبارت جدید داشته باشید. چرا که یادگیری ایزوله لغات و به عبارت دیگر داشتن و دانستن لیست بلندی از لغات به همراه معنی آن ها به معنی یاد گرفتن و دانستن نحوه استفاده از آن ها نیست و خیلی زود به فراموشی سپرده می شوند.

 پیشنهاد میکنم تکنیک پیاده سازی متن را با  recording های لیسنینگ در کتاب های Cambridge IELTS books1-14 پیاده کنید. هم script آن ها در پایان کتاب موجود است و هم کاملا در راستای آمادگی برای آزمون آیلتس است. از آن جا که این کار زمان بر است و شاید نتوانید این کار را برای تمام کتاب ها انجام دهید، توصیه می کنم کتاب های هفت و هشت به بعد را تمرین کنید.

 

اگر می خواهید مهارت های مکالمه خود را تقویت کنید می توانید مقاله تقویت اسپیکینگ آیلتس را مطالعه فرمایید. 

 

تکنیک Shadowing

تکنیک موثر دیگری که قصد معرفی آن را دارم تکنیک shadowing یا سایه هست که احتمالا عنوان آن را شنیده باشید. در این تکنیک شما باید بعد از گوینده با استفاده از تلفظ و لحن دقیق گوینده، جملات را تکرار کنید. در صورتی که این کار را با فایل هایی انجام دهید که در مرحله قبلی کامل گوش داده و متن را پیاده سازی کرده‌اید حتی می توانید این کار را همزمان انجام دهید و البته برای همراهی با گوینده از متن نوشته شده خود استفاده کنید. این تکنیک در نهادینه کردن تلفظ ها، آشنایی با لحن در شرایط مختلف، آشنایی با استرس (stress) کلمات و به طور کلی برای مهارت اسپیکینگ نیز بسیار راهگشا است.

تکنیک paraphrase

تکنیک دیگر که قصد معرفی آن را دارم، تأثیر شگفت انگیزی در موفقیت در آزمون آیلتس دارد و آن تکنیک paraphrase یا بازنویسی جملات و عبارات در انگلیسی هست. نمی توان اهمیت مهارت در انجام paraphrase را در موفق عمل کردن در آزمون آیلتس نادیده گرفت.

چرا که سوالات بخش لیسنینگ و ریدینگ همه به نوعی پارافریز آنچه که شنیده اید یا خوانده اید هست و هیچ وقت در سوالات و یا گزینه‌های یک سوال از عین کلمات و عبارات و حتی ساختارهای استفاده شده در متن یا recording استفاده نمی کنند بلکه از معادل های آن ها و چینش متفاوت کلمات در کنار هم استفاده می کنند. به همین دلیل است که شما باید توانایی تشخیص عبارات معادل و حتی توانایی بازنویسی جملات در انگلیسی را داشته باشید و راه آن تمرین است. 

توصیه می کنم همان متون پیاده شده در مراحل قبل را در مقابل خود داشته باشید و شروع کنید از جمله اول و سعی کنید تا همان معنا و محتوا را با استفاده از کلمات معادل دیگر و نحوه متفاوت چینش کلمات و در مواردی با استفاده از ساختارهای متفاوت بازنویسی کنید. البته برای این کار شما باید گنجینه لغات بسیار خوبی و تسلط خوبی روی گرامر داشته باشید تا بتوانید به درستی جملات را بازنویسی کنید. توصیه میکنم در این زمینه و برای نظارت بر کارتان از یک مدرس کمک بگیرید. ممکن است در ابتدا این کار سخت به نظر بیاید اما با تمرین خیلی زود سرعت و دقت تان در این زمینه افزایش پیدا می کند.

تکنیک Summarizing

و اما last but not least تکنیک نوشتن خلاصه یا summary هست. همان طور که از عنوان آن بر می آید برای این کار شما به یک پادکست یا فایل صوتی در زمینه عمومی گوش داده و بعد از گوش دادن باید خلاصه ای از محتوای انتقال داده شده را با استفاده از your own language بنویسید. در صورتی که مهارت بازنویسی را قبلا تمرین کرده باشید ، نوشتن خلاصه با توجه به توانایی شما در نوشتن خیلی سخت نخواهد بود. توصیه می کنم هر هفته یک یا دو ted talk را ببینید و لذت ببرید و در انتها سعی کنید چکیده ای از آن چه را که یاد گرفتید ویا نقطه نظر نویسنده بوده را بنویسید.

گوش دادن فعال و هدفمند باعث افزایش دامنه لغات ، که برای درک مطالب بسیار حیاتی است، تقویت گرامر، یاد گرفتن املای درست کلمات و تقویت مهارت بازنویسی می شود که همه برای موفقیت در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس کلیدی است.

[ دوشنبه ششم آبان 1398 ] [ 11:24 ] [ یاسر موسوی ]

[ بدون نظر ]